تکنولوژی

Apple Vision Pro – هدست واقعیت مجازی اپل ویژن پرو

Apple Vision Pro - هدست واقعیت مجازی اپل ویژن پرو click2all

ویژن پرو که اولین هدست واقعیت ترکیبی اپل است و انقلابی‌ترین محصول این شرکت به‌حساب می‌آید، جمعه در آمریکا عرضه می‌شود. در آستانه‌ی عرضه‌ی رسمی Apple Vision Pro، کارشناسان حوزه‌ی فناوری این هدست واقعیت ترکیبی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

ویژن پرو که توسط اپل به‌عنوان یک «کامپیوتر مکان‌مند» معرفی شده، قدرت پردازشی قابل توجهی دارد و به فناوری‌های بسیار پیشرفته مجهز است؛ ازجمله پایش دقیق حرکات چشم و دست کاربر برای جابه‌جایی در بخش‌های مختلف سیستم‌عامل.

کارشناسان حوزه‌ی فناوری اولین تجربه‌ی خود از کار با ویژن پرو را به اشتراک گذاشته‌اند تا مردم برای خریدن یا نخریدن هدست اپل آگاهانه‌تر تصمیم بگیرند.

Apple Vision Pro - هدست واقعیت مجازی اپل ویژن پرو click2all
Apple Vision Pro - هدست واقعیت مجازی اپل ویژن پرو click2all

سردبیر وب‌سایت ورج در مقاله‌ی بررسی هدست می‌گوید جدیدترین محصول اپل نمایشگر جذابی دارد و بهترین Passthrough را در بین تمامی هدست‌ها ارائه می‌دهد، حتی بهتر از هدست واقعیت مجازی متا. از نگاه او، سیستم رهگیری حرکات سر و چشم، «جهشی روبه‌جلو» هستند. به عقیده‌ی ورج، توانایی ویژن پرو در ضبط و پخش ویدیو سه‌بعدی نیز بسیار جذاب است.

ویژن پرو سیستم بسیار پیشرفته‌ای برای رهگیری حرکات دست و چشم دارد

سازگاری مثال‌زدنی ویژن پرو با سایر محصولات اپل ازجمله گوشی آیفون و لپ تاپ مک بوک مورد دیگری است که تحسین ورج را به دنبال داشته. با همه‌ی این‌ها، قیمت اپل ویژن پرو یک ویژگی منفی بزرگ برای این محصول است.

ورج همچنین می‌گوید گاهی اوقات حالت Passthrough ویدیویی تار می‌شود، رهگیری حرکات چشم در برخی سناریوها پایدار نیست و پرسوناها (شخصیت‌های دیجیتالی) گاهی‌اوقات ترسناک به نظر می‌رسند. ورج به سنگین‌بودن ویژن پرو نیز اشاره کرده است.

مارک برونلی ملقب‌به MKBHD، یوتیوبر معروف حوزه‌ی فناوری، فعلا ویژن پرو را به‌طور کامل بررسی نکرده است اما در ویدیو جعبه‌گشایی این محصول می‌گوید اپل آماده است تا ماجراجویی در حوزه‌ی رایانش مکان‌مند را شروع کند.

برونلی در ویدیو جعبه‌گشایی ویژن پرو، آیتم‌های داخل جعبه را به‌نمایش می‌گذارد و درباره‌ی جزئيات آن‌ها مثل زمان شارژدهی باتری صحبت می‌کند. او قرار است به‌زودی ویژن پرو را به‌طور کامل بررسی کند.

برونلی قبلا در تجربه‌های کوتاه‌مدت با ویژن پرو، از عملکرد سیستم پایش چشم این هدست به‌شدت استقبال کرده بود.

اپل ویژن پرو

سیستم بسیار پیشرفته‌ای برای رهگیری حرکات دست و چشم دارد

ورج می‌گوید ویژن پرو «محصولی حیرت‌انگیز» است و در میان آن دسته از محصولات نسل اولی قرار می‌گیرد که فقط اپل از پس تولید آن‌ها برمی‌آید.

از نمایشگر شگفت‌انگیز تا عملکرد جالب Passthrough و تراشه‌ی پرقدرت و نرم‌افزارهای جذاب، همگی جزو قابلیت‌هایی هستند که ویژن پرو را جذاب می‌کنند؛ تا حدی که خیلی‌ها احتمالا به نبود باتری در داخل دستگاه خرده نخواهند گرفت.

به عقیده‌ی ورج، ویژن پرو تجربه‌ای از تنهایی است؛ جایی که نمی‌توانید با فردی دیگر به تماشای محتوا بنشینید و از طرفی دیگر، قیمت بسیار بالا باعث می‌شود بسیاری از اطرافیان اولین خریداران ویژن پرو به تهیه‌ی این محصول راضی نشوند.

اپل ویژن پرو

همچون هر گجت نسل اولیِ دیگر، بی‌نقص نیست

کارشناسانی که هدست واقعیت ترکیبی اپل را بررسی کرده‌اند، یک‌سری انتقادها به این محصول دارند. بخش قابل‌ توجهی از این انتقادها به عملکرد ویژن پرو در اسکن چهره و ایجاد پرسونا مربوط می‌شود.

اپل هنگام رونمایی ویژن پرو نشان داد که این محصول چشم‌های کاربر را نمایش می‌دهد؛ اما ظاهرا آنچه روی نمایشگر خارجی دیده می‌شود، نسخه‌ی دیجیتالی و بازسازی‌شده‌ی چشم است و گاهی‌اوقات بسیار عجیب‌و‌غریب به نظر می‌رسد.

اپل ویژن پرو

ویدئوی معرفی معرفی محصول

با فرارسیدن موج اول بررسی‌های ویژن پرو، احتمالا بحث درباره‌ی هدست واقعیت ترکیبی اپل داغ‌تر از همیشه می‌شود. آیا اپل می‌تواند استقبال چشمگیر اولیه برای ویژن پرو را حفظ کند؟ پاسخ به این سؤال بسیار دشوار است، اما تحلیلگران نگاه چندان مثبتی به آمار فروش ویژن پرو ندارند.

قیمت هدست واقعیت مجازی اپل از ۳٬۴۹۹ دلار شروع می‌شود و در کانفیگ‌های مجهزبه فضای ذخیره‌سازی بیشتر، به حدود ۴٬۰۰۰ دلار هم می‌رسد. قیمت هدست واقعیت مجازی شرکت‌های رقیب بسیار کمتر است، اما آن محصولات ویژگی‌های محدودی دارند و به اندازه‌ی ویژن پرو پیشرفته نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید